Průzkum trhu – stanovení ceny nemovitosti

image

Toto je nutne udelat ješte pred tím než zacnu hledat.

Kdo je připraven, není překvapen … Vždy je dobré získat alespoň základní představu o činnosti, které se chcete věnovat. Řešíte-li prodej své nemovitosti, bude Vás bezpochyby zajímat, za jakou cenu a v jakém časovém horizontu je nemovitost prodejná. Bude Vás bezpochyby zajímat také to, zda jsou ve Vašem okolí na prodej obdobné nemovitosti, jako je ta Vaše. Prvním krokem ke zjištění ceny, za kterou lze Vaši nemovitost prodat, může být právě srovnání Vaší nemovitosti s obdobnými v nabídce realitních kanceláří – pro získání základní představy je tento postup postačující. Pokud ale k prodeji přistupujete skutečně zodpovědně, bude bezpochyby lepší rozhodovat se na základě profesionálně zpracovaného posudku tržní ceny nemovitosti.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Ocenění nemovitosti

Další clanky

Příprava nemovitosti na prodej

image

Co od prodeje očekáváte? Většinou co nejvyšší dosaženou prodejní cenu a prodej realizovaný ve stanoveném časovém horizontu.

// Jak na to? Určitě Vám pomůže, když svou nemovitost na prodej připravíte. Nemám na mysli komplexní rekonstrukci či přestavbu, ale řadu drobností, které Vaši nemovitost zatraktivní a v konečném důsledku Vám s přijatelnými náklady pomohou dosáhnout při prodeji nejlepšího možného výsledku.

Mezi tyto drobnosti určitě patří např. vymalování interiéru, realizace drobných oprav, důkladný úklid před prodejem. Pokud prodáváte rodinný dům se zahradou či pozemek, platí to samé i o exteriéru. Odstranění plevele a mechu z venkovních dlažeb, úklid zahrady a základní úprava zeleně, likvidace a odvoz zbytečností, které zabírají místo a kazí dojem. Při stěhování byste toto řešili stejně, takže proč to neudělat předem?

Často se vyplatí Home staging… Profesionál Vaši nemovitost upraví a připraví na focení, nebo na případné prohlídky a to i včetně případného zapůjčení dekorací či nábytku. Někdy stačí relativně málo a výsledný efekt překoná očekávání.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Home staging

Další clanky

Prezentace nemovitosti

image

Říká se, že jedna dobrá fotografie řekne víc, než tisíc slov. Je to pravda. Kvalitní fotografie zaujmou na první pohled, přilákají větší počet zájemců a tím v konečném důsledku mohou i zvýšit cenu nemovitosti.

Jestliže jsem v předchozím článku zmiňoval úklid, nyní ho zmiňuji podruhé. Odstraňte také pokud možno všechny osobní věci (rodinné fotografie apod.). V ideálním případě bude Vaše nemovitost působit v době focení „jako hotelový pokoj“. Nikdy neuškodí drobnost navíc, třeba v podobě čerstvých květin.

Objednejte profesionálního fotografa. Má kvalitní vybavení, ví jak s ním pracovat a pořízené fotografie navíc následně ještě upraví tak, aby skutečně byly stoprocentní. Služby profesionála navíc v dnešní době nejsou nijak extra finančně náročné a jak již bylo zmíněno, kvalitní fotografie mohou mít pozitivní vliv na výši prodejní ceny.

A Focení nemovitosti

Jste-li rozhodnuti, že si nemovitost nafotíte sami, vždy se snažte vyfotit pokud možno všechny místnosti. Není-li focení vyloženě Vaším koníčkem, pomůže, když se budete držet alespoň těchto základních pravidel:

  • Každou místnost vyfoťte ze všech stran
  • Foťte „na šířku“, ideálně kvalitním fotoaparátem s širokoúhlým objektivem
  • Foťte za denního světla, klidně zkuste i rozsvítit
  • Nefoťte „proti slunci“
  • Dávejte pozor na to, co fotíte… nechcete být vidět na své vlastní fotce, třeba jako odlesk v prosklené skříni. Nechcete, aby na fotografii byl vidět pobíhající domácí mazlíček nebo třeba Váš stín.
  • Vyfoťte také okolí nemovitosti (přilehlý park, foto domu, místní zajímavost)
  • Udělejte si na focení čas… Pokud pořídíte 30-40 snímků, určitě z nich následně dokážete vybrat alespoň 10-15 fotografií, které obstojí.

Kvalitní fotografie ale nejsou zdaleka vše, co můžete pro kvalitní prezentaci prodávané nemovitosti udělat.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Vysoce kvalitní fotografie

Další clanky

B Půdorys

Vždy se vyplatí do prezentace zahrnout také půdorys nemovitosti. Jestliže z fotek může dýchnout atmosféra, půdorys mnohem lépe předá informace o nemovitosti jako celku včetně její orientace (sever,jih,atd.) Máte k dispozici grafickou část projektové dokumentace, ve které je ztvárněn půdorys Vaší nemovitosti? Dá se použít i ten, ale pro větší přehlednost a „čitelnost“ je lepší půdorys zpracovat ve zjednodušené podobě, ze které bude patrná velikost jednotlivých místností, jejich uspořádání, orientace jednotlivých místností apod.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Půdorys

Další clanky

C Videoprohlídka

Kromě fotografií, vizualizací a půdorysů je možné zpracovat také videoprohlídku. Formou krátkého videa takto můžete zájemcům zprostředkovat zážitek z návštěvy nemovitosti, aniž by ji skutečně navštívili. Osobně se domnívám, že konkrétně tato forma prezentace má význam spíš u větších/členitějších a zejména exkluzivnějších nemovitostí.

Videoprohlídky zejména v poslední době bývají doplněny o záběry pořízené z dronu, které umožní pohled na nemovitost i z ptačí perspektivy. Obrazový záznam se dá doplnit zvukovým podtextem, ať už v podobě hudby nebo mluveného slova. Do videa lze také vložit dispoziční schéma nemovitosti, ve kterém je zobrazeno jak se kamera (a tedy i návštěvník) nemovitostí pohybuje.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Videoprohlídka

Další clanky

D Virtuální prohlídka

Obdobou videoprohlídky je virtuální prohlídka. Fotograf důkladně nafotí celou nemovitost a fotky následně ve speciálním programu propojí takovým způsobem, který umožní „virtuálně“ nemovitost procházet z pohodlí domova. Výhodou virtuální prohlídky je možnost procházet nemovitostí dle potřeby tam a zpátky, vracet se do jednotlivých místností apod.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Virtuální prohlídka
E Popis nemovitosti

Přestože „obrazových“ možností prezentace je opravdu mnoho, kvalitní text má stále své místo a opodstatnění.

Je vhodné v textu ve stručnosti zmínit základní charakteristiku nemovitosti, její popis, její stáří, případné rekonstrukce, technické vybavení, popř. info o tom, co vše je součástí prodeje (nábytek, občas i elektronika). Stojí za to se zmínit alespoň krátce o lokalitě, ve které nemovitost leží – o občanské vybavenosti a výhodách dané lokality. Určitě je vhodné připojit k inzerátu dispoziční schéma nemovitosti.

Co dál by nemělo chybět?

  • U bytu:
  • Typ vlastnictví (osobní, družstevní, „jiné“)
  • Dispozice (3+1, 3kk apod)
  • Příslušenství (sklep, balkón, apod.)
  • Počet pater v domě, patro, ve kterém se byt nachází
  • Orientace bytu – světové strany
  • Typ a způsob vytápění
  • Typ stavby (cihla, panel, skelet)
  • Občanská vybavenost
  • Dopravní dostupnost
  • Možnosti financování (úvěr, hotovost)
  • U domu:
  • Dispozice, počet pater (podzemní, nadzemní)
  • Příslušenství domu
  • Orientace domu – světové strany
  • Typ a způsob vytápění
  • Napojení domu na inženýrské sítě, existence studny

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
All set balíček

Další clanky

PENB

image

Při prodeji nemovitosti musíte podle zákona předložit tzv. energetický štítek – Průkaz energetické náročnosti budovy, vyhotovený specialistou certifikovaným Ministerstvem průmyslu a obchodu. Povinnost vzniká jak při prodeji bytu, tak při prodeji domu, vily či celého bytového domu. Trochu paradoxně – při prodeji bytu předkládáte také energetický štítek budovy… Ze zákona vyplývá, že PENB zajišťuje správce budovy (například SVJ). Vy jako prodejce bytu získáte kopii právě od SVJ.

Třída energetické náročnosti musí být uvedena v prodejním inzerátu nemovitosti.

PENB musí být předán kupujícímu nejpozději v den podpisu kupních smluv.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
PENB

Další clanky

Prohlídka nemovitosti

image

Jedna z nejdůležitějších fází prodeje nemovitosti. Pokud v prodávané nemovitosti ještě bydlíte i s rodinou, je ideální v den prohlídek vypravit ostatní členy domácnosti na „výlet“. Zájemce by se měl v prodávané nemovitosti cítit jako ve svém budoucím domově a ne jako na návštěvě. Pokud máte doma zvířata, je ideální poslat na výlet i zvířata. Sám mám rád psy, ale zájemce může mít třeba alergii. Před prohlídkou je vhodné nemovitost uklidit, vyvětrat, lehce provonět. Nikdy není od věci připravit pro návštěvníky alespoň drobné pohoštění a samozřejmostí je základní dokumentace k nemovitosti. Pokud Vaše nemovitost zájemce osloví, budou se určitě ptát. Je ideální být připraven a mít k dispozici:

  • List vlastnictví
  • PENB, popř. přehled spotřeb elektřiny, vody, plynu
  • U bytů „evidenční list“ – rozpis zálohových plateb
  • U domů projektovou dokumentaci
  • Seznam věcí, které jsou součástí prodeje (kuchyňské spotřebiče, nábytek, jakékoliv další vybavení)
  • Základní informace o poskytovatelích služeb v dané nemovitosti či lokalitě (internet)
  • Základní informace o občanské vybavenosti a dopravní dostupnosti
  • Zájemci jistě uvítají i podrobnosti typu „uznávaný místní lékař, soused elektrikář, místní oblíbená restaurace, školka s dobrou pověstí apod.

Vždy je lepší být alespoň takto v základech připraven, nezatajovat vady, zodpovědět pravdivě všechny otázky, případně svá tvrzení doložit příslušnou dokumentací. Vhodným a užitečným doplňkem může být

Další clanky

Technická inspekce

image

„Protokol o technické inspekci nemovitosti“ zpracovaný nezávislou autoritou potvrzující stavebně technický stav nemovitosti. „Inspektor“ dle předem stanoveného scénáře a podle předem nastavených kritérií zkontroluje kompletně celou stavbu, zhodnotí její stav, doporučí případná opatření a zpracuje technickou zprávu.

V konečném důsledku je i pro Vás jako prodávající lepší znát případné vady a jejich existenci zohlednit již při stanovení nabídkové ceny, než dodatečně „nacházet“ závady se zájemcem. Samozřejmě je více než vhodné existenci případných předem známých závad uvést také do kupní smlouvy. Touto cestou se můžete vyhnout řadě zbytečných komplikací a sporů.

Pár vět závěrem. Vždy dopřejte zájemcům dostatek času na prohlídku. V první části prohlídky se zájemci celou nemovitost projděte, zároveň můžete zmínit základní informace a poté co si zájemci nemovitost takto prohlídnout, nabídněte zodpovězení otázek či předložení výše zmiňované dokumentace k nemovitosti. Osobně vždy zájemcům po prvním kole otázek nabízím druhé kolo prohlídky, kdy již nechávám zájemce samostatně procházet prostorem s tím, že jsem dostatečně daleko na to, aby si mohli sdělovat své dojmy, ale dostatečně blízko, abych případně zodpověděl další dotazy. Na lidech často poznáte, že se jim něco líbí, nebo naopak nelíbí… Přesto se na závěr vždy zeptejte, jaký je jejich dojem. A pokud se nevyjádří přímo na místě, dohodněte se, v jakém časovém horizontu Vám dají konečnou zpětnou vazbu

Další clanky

Jednání o ceně a základních podmínkách prodeje

image

Zájemci přišli, zájemci viděli a následně o koupi projevili zájem? Výborně, první kolo máte úspěšně za sebou. Čeká Vás ale druhé. Donedávna ceny nemovitostí průběžně rostly a odedávna kupující touží po slevě. Je na Vás, abyste zhodnotili jednotlivých prohlídek, jejich počet, přínosy případných nabídek a zvážit, zda případná úprava ceny má pro Vás opodstatnění, zda na protinabídku přistoupíte. Snažte se k jednání přistupovat racionálně a bez emocí. Protinabídku neberte jako projev neúcty či urážku. Velmi často jednání skončí nějakou formou kompromisu, který je výhodný pro obě strany.

Samozřejmě na nátlakové nabídky typu „Vaši nemovitost jsem zatím viděl pouze na internetu, ale teď hned Vám za ni nabízím o milion míň“ snad ani nemá smysl reagovat…

Nicméně v rámci jednání o ceně využijte tuto příležitost k prověření zájemců. Mají-li zájem, měli by být schopni a ochotni sdělit alespoň následující

  • Jakým způsobem případně budou hradit kupní cenu
  • Z vlastních zdrojů, vlastních úspor?
  • Prostřednictvím hypotečního úvěru? Případně prostřednictvím kombinace více různých úvěrů
  • Z vlastních zdrojů v kombinaci s hypotečním úvěrem?
  • Je-li ve hře hypoteční úvěr, proběhla již ze strany zájemců jednání s konkrétní bankou?
  • Jaké možnosti jim banka nabídla? Jsou zájemci ochotni výsledek jednání nějak doložit?
  • Kolik času zájemci potřebují na dořešení zajištění financování?
  • Jsou zájemci ochotni stvrdit svůj zájem písemně a složit případně zálohu na kupní cenu?

Zájemce můžete prověřit také prostřednictvím registru dlužníků. Prodej není pouze o zisku, ale také o časovém horizontu, ve kterém bude zisk realizován.

Pokud s kupujícími jednáte o ceně, měli by být schopni prokázat, v jakém časovém horizontu budou připraveni kupní cenu uhradit. Nejde pouze o peníze, velmi často na prodej nemovitosti navazují další kroky prodávajících, např. koupě jiné nemovitosti. Je tedy velmi důležité znát alespoň základní časovou osu realizace prodej.

Velmi zjednodušeně se dá říct, že pokud kupující disponují vlastními zdroji, zabere Vám prodej ve smyslu přípravy smluv řádově dny. Následný převod vlastnického práva pak trvá dle zákonných lhůt katastrálnímu úřadu 20 + 30 dnů. Praxe je ale taková, že katastrální úřad převádí vlastnické právo reálně v horizontu 21 – 30 dnů. Celá realizace prodej tak může zabrat cca 5-6 týdnů.

Pokud ale kupující řeší hypoteční úvěr, celá transakce se protáhne. Dle připravenosti kupujících řádově o dny – týdny – měsíce. V nejběžnějších případech zabere vyřízení hypotečního úvěru včetně realizace znaleckého posudku odhadcem banky zhruba 2 až 4 týdny.

Další clanky

Smlouvy

image

Zákon vyžaduje při prodeji nemovitosti vždy písemnou formu smlouvy. Zákon také ukládá, co musí smlouva obsahovat. Nad rámec předchozích dvou vět ale jednoznačně platí, že vše ostatní je věcí dohody smluvních stran. V ideálním případě bude dohoda pro účastníky smluvního vztahu vyvážená a vzájemně výhodná.

A Rezervační smlouva

Využívána je zejména realitními kancelářemi. Ať už jako dvoustranná (tj. účastníky jsou budoucí kupující a realitní kancelář) nebo jako třístranná kde je účastníkem navíc i prodávající.

Zjednodušeně řečeno se jedná o písemné stvrzení zájmu o koupi nemovitosti, závazek realitní kanceláře poskytnout součinnost a závazek prodávajícího zprostředkovat.

Součástí smlouvy by jednoznačně měla být lhůta, ve které dojde k podpisu další smlouvy (SoSB, KS) a její součástí mohou být také další podmínky a náležitosti prodeje. V tomto směru se rezervační smlouva velmi blíží budoucí smlouvě kupní a v některých případech v podstatě plní její roli.

Ve většině případů je součástí rezervační smlouvy také dohoda o složení rezervační zálohy – deklarace vážného zájmu o koupi nemovitosti.

Další clanky

B Smlouva o smlouvě budoucí kupní

Je závazkem budoucího kupujícího a prodávajícího. Smluvní strany prostřednictvím této smlouvy potvrzují v jakém časovém horizontu a za jakých podmínek uzavřou kupní smlouvu, popř. v jakém znění.

Musí obsahovat

  • Označení a identifikaci smluvních stran
  • Předmět plnění
  • Datum uskutečnění plnění
  • Popř. smluvní pokuty plynoucí z nedodržení jednotlivých ustanovení

Smlouva o smlouvě budoucí kupní je vhodná v případě, kdy v době jejího podpisu ještě přesně nevíme, kdy konkrétně splníme všechny podmínky nutné pro uzavření kupní smlouvy.

Vždy myslete na to, že jakákoliv smlouva bude tak kvalitní, jak kvalitní budou informace, které předáte tvůrci smlouvy. Samozřejmě, že zkušený právník ví, co smlouva obsahovat musí a na základě svých zkušeností Vám i řadu věcí doporučí, ale ani on nemusí vědět o všem, co si s kupujícími během jednání sdělíte a slíbíte. Předávejte proto všechny informace vždy v co nejucelenější podobě. Vždy také věnujte pozornost následné kontrole návrhů smluv a nebojte se případné nejasnosti s právníkem do detailu probrat.

Další clanky

C Kupní smlouva

Náležitosti kupní smlouvy vycházejí z občanského zákoníku, konkrétně ze Zákona č. 89/2012 Sb. V kupní smlouvě nemovitosti musí být samozřejmě označeny jednotlivé strany, které se účastní procesu prodeje bytu či rodinného domu, tedy kupující a prodávající. Další nutné součásti tvoří popis nemovitosti, která je předmětem koupě, kupní cena a termín jejího uhrazení. Tyto parametry musí kupní smlouva obsahovat.

Podpisem kupní smlouvy a zaplacením kupní ceny ovšem nepřechází vlastnictví nemovitosti na nového majitele. Tato skutečnost nastane až po zapsání nového majitele do katastru nemovitostí. Je tedy dobré v kupní smlouvě datum tohoto úkonu uvést a přidat i ujednání o neplatnosti kupní smlouvy při jeho porušení (a případné sankce za každý den zpoždění tohoto úkonu ve prospěch nového vlastníka).

Občanský zákoník nepopisuje přesné znění kupní smlouvy a je tedy možné se na jejím konečném znění domluvit. I přesto nebo možná právě proto, že jste proces prodeje zvládli samostatně až do této fáze, důrazně doporučuji přípravu smluvní dokumentace svěřit profesionálům. Ideálně právníkům, kteří se specializují právě na problematiku nemovitostí.

Vždy myslete na to, že jakákoliv smlouva bude jen tak kvalitní, jak kvalitní budou informace, které předáte tvůrci smlouvy. Samozřejmě, že zkušený právník ví, co smlouva obsahovat musí a na základě svých zkušeností Vám i řadu věcí doporučí, ale ani on nemusí vědět o všem, co si s kupujícími během jednání sdělíte a slíbíte. Předávejte proto všechny informace vždy v co nejucelenější podobě. Vždy také věnujte pozornost následné kontrole návrhů smluv a nebojte se případné nejasnosti s právníkem do detailu probrat.

Další clanky

D Advokátní úschova

Advokátní úschova, notářská úschova, bankovní úschova

Ideální je svěřit úschovu někomu, kdo se již na prodeji podílí. Pokud tedy připravuje smlouvy advokát, je vhodné zvolit takového, který nabízí také advokátní úschovu. Pokud připravuje smlouvy notář, je ideální využít jeho služeb i v tomto směru. V obecné rovině ale platí, že notářská úschova může být a většinou je výrazně dražší. V některých případech stojí za zvážení využití bankovní úschovy u banky, která poskytuje úvěr kupujícímu. Ne každá banka tuto službu nabízí, ceny bankovních úschov se do značné míry liší případ od případu, banku od banky. Navíc banka poskytující úschovu se do značné míry bude řídit tím, jaké podmínky úschovy si sami namodelujete.

Pokud si podmínky nastavíte nevhodně, neošetříte všechny eventuality, můžete si za to do značné míry sami.

Mé osobní doporučení vyplývá již ze struktury tohoto odstavce. Ideální volbou je ověřený advokát poskytující úschovy a specializující se na problematiku nemovitostí.

Další clanky

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Právní služby

Další clanky

Katastrální úřad

image

Máte podepsané kupní smlouvy, kupní cena je uschována v advokátní úschově?

Čeká Vás příprava Návrhu na vklad vlastnického práva a podání na katastr. Pokud kupující na úhradu kupní ceny využijí í hypoteční úvěr zajištěný zástavním právem k Vámi prodávané nemovitosti, budou ta podání dokonce dvě.

Poprvé Vy, jako vlastníci nemovitosti, podáváte návrh na vklad zástavního práva ve prospěch banky poskytující úvěr. (jedna z nejpodstatnějších podmínek pro načerpání úvěru)

Podruhé už na katastrální úřad putuje návrh na vklad vlastnického práva. Návrh na vklad obsahuje soubor údajů o nemovitostech, zejména jejich soupis a popis. Návrh na změnu zápisu vlastnického práva nemovitosti podávají buď všichni účastníci právního úkonu nebo jen některý z nich.

Přílohou návrhu na vklad bude kupní smlouva s ověřenými podpisy všech účastníků. Po podání návrhu na vklad příslušnému katastrálnímu úřadu dojde k založení řízení a vyznačení plomby. To znamená, že v obecném náhledu se na stránkách katastrálního úřadu objeví základní informace o probíhajícím řízení a v první fázi také 20ti denní ochranná lhůta ve které katastrální úřad uvědomí vlastníky nemovitosti o tom, že u jeho nemovitosti probíhá změna. Vzhledem k tomu, že se jedná o řízení, které jste sami ziniciovali, na dopis zaslaný katastrálním úřadem nereagujte.

Po ukončení 20ti denní ochranné lhůty katastrální úřad zpracuje návrh, zkontroluje obsah smluv a v pokud je vše v pořádku, vklad povolí. O této skutečnosti opět písemnou formou informuje všechny účastníky řízení. Tj. dopis obdrží jak prodávající, tak kupující. Jestliže je vše v pořádku a vklad vlastnického práva je na základě povolení katastrálního úřadu proveden, vlastnické právo k nemovitosti vzniká zpětně, s účinností ke dni podání návrhu.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Právní služby

Další clanky

Předání nemovitosti

image

V běžných případech předání nemovitosti navazuje na převod vlastnických práv a úhradu kupní ceny. Z tohoto pohledu se v podstatě jedná o poslední fázi prodeje nemovitosti. Termín předání nemovitosti by měl být jasně specikován v kupní smlouvě a to buď konkrétním datem (1.1. 2020), nebo lhůtou odvozenou od splnění jiné skutečnosti (např. do 14 dnů po úhradě kupní ceny na účet prodávajícího).

Není výjimkou, že k předání nemovitosti dochází i dříve na základě dohody smluvních stran.

Příklad:

Prodávaná nemovitost je v době prodeje již neobydlená, smlouvy jsou podepsány, kupní cenа je složená v advokátní úschově. Nemovitost je formálně předána již po úhradě kupní ceny.

O předání a převzetí nemovitosti by měl být zhotoven tzv. předávací protokol obsahující:

  • Nacionále předávajících a kupujících včetně jejich kontaktních adres
  • Specifikace nemovitosti
  • Soupis případného vybavení
  • Stav nemovitosti včetně potvrzení, že nemovitost je předávána ve stavu a v souladu s kupní smlovou, v případě, že je cokoliv v nesouladu, mělo by to být také zaznamenáno právě v předávacím protokolu. Ideálně včetně termínu, ve kterém bude sjednána náprava
  • Stavy měřičů médií/energií (voda, elektřina, plyn apod.)
  • Počet předávaných klíčů včetně označení k čemu slouží (3xbrána, 3xvchodové dveře, atd. )
  • Prostor na další poznámky

Není zcela zvykem podmiňovat bezproblémovým předáním nemovitosti úhradu kupní ceny, resp. Uvolnění její poslední části z úschovy na účet prodávajících. Takováto dohoda ale dává maximální možnou míru jistoty, že nemovitost bude předána do rukou nových vlastníků v bezvadném stavu. Samozřejmě že takto zadržená část kupní ceny by měla odpovídat situaci a potřebám. Tzn. Je-li předmětem prodeje byt v původním stavu před rekonstrukcí bez jakéhokoliv vnitřního vybavení bude výše odložené částky k výplatě bezpochyby podstatně nižší, než v případě kdy se prodává byt včetně kompletního vybavení v hodnotě statisíců.

Služby, které by se Vám mohly hodit

ico
Právní služby

Další clanky